Naši zákazníci sa nás často pýtajú, na rozdiely medzi jednotlivými druhmi látok. Pri nákupe ako hotových výrobkov, tak aj pri výbere metráže pre vlastné výrobky, je dobré mať základný prehľad o tom, aké typy látok sú na trhu k dispozícii, aké majú úžitkové vlastnosti a na čo sa najlepšie hodia. Poznať textilné materiály sa vyplatí aj v prípade, kedy nemáte šitie ako koníček.

Kvalitu tkaniny ovplyvňuje jej väzba

Základné delenie látok je na tkaniny a úplety. Tkaniny sú prirodzene nepružné, kvôli zvýšeniu pružnosti sa do nich musia pridať vlákna zvyšujúce elasticitu (elastan). Pleteniny sa už podľa mena pletú a sú prirodzene pružné. Existujú tiež netkané textílie, napríklad plstené látky.

Vzhľadom k preferenciám našich klientov sa budeme venovať hlavne tkaninám. Tie vznikajú vďaka priečnemu prevliekaniu útku medzi osnovnými niťami. Jednotlivé tkaniny majú rôzny počet a umiestnenie osnovných nití a útku, čo ovplyvňuje ich väzbu a tiež vlastnosti látok. Väzba ovplyvňuje pružnosť, tuhosť aj pevnosť tkaniny, to, ako splýva a aj to, ako látka pôsobí na dotyk.

Všetky typy väzieb sú odvodené od troch základných:

  • atlas
  • keper
  • plátno

Atlasová väzba

Atlasových väzieb je viac druhov. Najmenší z nich je päťväzný atlas, kde na každom útkovom riadku sú na jeden osnovný štyri útkové väzné body. Rozlišuje sa pravý a ľavý štýl atlasu. Zosilnený atlas je tuhší a pevnejší, existuje tiež prisadzovaný, zmiešaný a tieňovaný atlas.

Látky s atlasovou väzbou sú lesklé a na dotyk pripomínajú hodváb. Sú pružné, obvykle tiež veľmi husté a poddajné, ale zároveň menej pevné. Výborne zadržujú telesné teplo. V švoch sa niekedy majú nite tendenciu posúvať, takže atlasové látky mávajú kratšiu životnosť. Sú tiež málo odolné voči oderom, ale dobre sa udržujú, perú, prípadne čistia a žehlia. Využívajú sa na šitie bytového textilu, podšívok sák a kabátov, ale atlasové väzby majú aj vlnené tkaniny.

Príklady látok s atlasovou väzbou:

Atlas, brokát, damašek, diftín, flauš, satén

Keprová väzba

Keprovú väzbu tvorí sústava šikmých súbežných riadkov, ktorá vznikne tak, že každý ďalší útek postúpi väzný bod o jednu pozíciu buď doľava alebo doprava. Preto sa rozlišuje pravý alebo ľavý keper. Látky s keprovou väzbou sú mäkké, hrejivé, pružné, ale zároveň aj vzdušné. Oproti plátnam sú však menej pevné. Používajú sa ako technické tkaniny, ďalej na podšívky, šijú sa z nich šaty, obleky, ale aj uniformy. Každý určite pozná denim alebo džínsovinu, ktorá má rovnako keprovú väzbu.

Príklady látok s keprovou väzbou:

Barchet, denim, gabardén, kašmír, keper, loden, tvíd

Plátnová väzba

Za najjednoduchšiu je považovaná väzba plátnová. Útek sa pravidelne prepletá medzi nepárnymi a párnymi niťami. Je tiež zo všetkých väzieb najhustejší a látky z neho sú tzv. obojlícne, to znamená, že tkanina vyzerá z oboch strán rovnako. Sú pevné, trvanlivé, ale viac sa mačkajú. Povrch pláten nie je lesklý, s výnimkou látok utkaných z hodvábnych nití. Plátno sa používá na podšívky, košeľoviny, dámské šatovky, či látky na obleky, ale tiež na obliečky, obrusy a ďalší domáci textil.

Príklady látok s plátnovou väzbou:

Batist, bavlnené plátno, flanel, popelín, taft, tvíd, zefír

Druhy látok podľa materiálu

Všetky tkaniny sa vyrábajú z textilných vlákien, ktoré je možné spriadať. Vlákna, z ktorých sú látky utkané, tvoria priadze z najrôznejších materiálov. Ich základné delenie je na prírodné a umelé (syntetické), prípadne zmiešané, kedy sa do prírodných látok pridávajú umelé vlákna, aby sa upravili vlastnosti tkaniny. Polosyntetické materiály sú pôvodne prírodné, ale na výrobu látok je nutné ich upraviť. Niekedy sú označované ako regenerované prírodné materiály.

Prírodné materiály

Prírodné materiály majú rôzne zdroje pôvodu a históriu. Niektoré sú rozšírené celosvetovo, iné sa obmedzujú len na určitú oblasť a ďalšie majú neobyčajnú históriu, ako napríklad hodváb, ktorého vznik bol dlho tajomstvom. Ich zdrojom je buď srsť zvierat alebo rastlina. Zvláštnym druhom vlákna je azbestové, ktoré sa používa na výrobu technických tkanín, napríklad ohňovzdorných.

Prírodné materiály podľa pôvodu

Prírodné materiály živočíšneho pôvodu:

  • zo srsti zvierat (ovčia vlna, kašmírová alebo mohérová kozia vlna, lamia vlna)
  • z hmyzieho sekrétu (pravý hodváb)

Prírodné materiály rastlinného pôvodu:

  • zo semien (bavlna, kokos)
  • ze stoniek (juta, konope, žihľava, ľan)
  • z listov (sisal)

Anorganické materiály:

  • azbestové vlákna

Syntetické materiály

Syntetické materiály sa masovo rozšírili hlavne behom 20. storočia. Majú rôzne obchodné názvy, ale jedná sa vždy o jednu z týchto látok:

  • polyester (PES) – Diolen, Tesil
  • polyamid (PA) – Dederon, Nylon, Perlon, Silon
  • polypropylen (PP) – Moira
  • polyakrylonitril (PAN) – Cashmilon, Dolan, Dralon, Orlon
  • polyuretan (PU) – Elastan, Lycra, Spandex

 

Polosyntetické materiály:

Polosyntetické materiály sú vyrobené z prírodného zdroja, najčastejšie rastlinného, teda z celulózy (drevo), ale tiež živočišneho. Z celulózy sa vyrába napríklad acetátové vlákno, cupro a viskóza. Vyzrážaním mlieka vzniká kazeinové vlákno.

Ďalšie parametre tkaniny

Pre zákazníkov sú pri nákupe metráže dôležité aj parametre šírky a gramáž jednotlivých druhov látok. Látky sa vyrábajú v niekoľkých základných, pevne daných šírkach. Dĺžka záleží od potrieb zákazníka (a veľkosti jednotlivého štočku). Najužšie sú väčšinou metrové, ďalej sú veľmi často predávané látky so šírkou 140 cm, 145 cm, 150 cm, 155 cm a 160 cm. V našej ponuke nájdete aj látky široké 180 cm, príp. aj nad 2 metre (200 cm, 280 cm, 290 cm, 300 cm).

Gramáž udáva hmotnosť jedného metra štvorcového tkaniny. Čím nižšia je gramáž, tým nižšia je jej tuhosť. Aspoň orientačne, pretože záleží tiež na konkrétnom druhu materiálu, spracovaní, povrchovej úprave a pod. Látky s veľmi nízkou gramážou sú väčšinou priesvitné alebo aspoň presvitajúce a hodia sa prevažne na dekoračné účely. Najľahšie tkaniny majú gramáž len niečo cez 100 g/m2, tie najsilnejšie môžu presahovať 300 g/m2.

Atesty a certifikáty

Pokiaľ chce niekto šiť pre deti alebo má doma niekoho, kto je citlivý na určité typy materiálov, mal by si pred nákupom overiť, či má vybraná tkanina príslušné certifikáty a atesty. Ako predajcovia sme povinní nakupujúcim predložiť, tzv. prehlásenie o zhode, prípadne konkrétne certifikáty. Tých je veľa, pretože v rámci Európskej únie je ich problematika riešená rozdielne, ako napríklad v USA. Prinášame prehľad niektorých organizácií a nimi udelených certifikátov.

GOTS – global organic textile standard

Označuje certifikované BIO výrobky, ktoré sú vyrobené s rešpektom k ekologickým a etickým pravidlám. Látky sa vyrábajú z certifikovaných prírodných vlákien, najčastejšie bavlny, ktoré boli vypestované bez použitia pesticídov a herbicídov, nesmú obsahovať žiadne alergény, karcinogény, ani jedovaté chemické zvyšky. Etické pravidlá ustanovujú, že rastliny boli vypestované a priadze a tkaniny vyrobené v režime Fair Trade, teda, že každý, kto sa na výrobe látky podieľal, pracoval v dobrých podmienkach a dostal spravodlivú odmenu.

Existujú 2 kategórie GOTS certifikátu:

Made with 70 % organic material (prípadne vyššie percento) – obsahujú minimálne 70 % prírodných látok. Ostatných 30 % môžu byť syntetické vlákna, prípadne neorganické prímesy, ale nesmie ísť o geneticky upravené rastliny (GMO) a obsah recyklovaných vlákien nesmie presiahnuť 10 %.  

Organic – (organický/bio) – textilný výrobok musí obsahovať najmenej 95 % certifikovaných organických prírodných vlákien (najčastejšie z bavlny). Nesmie obsahovať žiadne GMO vlákna.

OEKO-TEX

Ekologická organizácia OEKO-TEX sa koncentruje na zdravotnú nezávadnosť tkanín, najmä na výskyt škodlivých látok. Poskytuje niekoľko certifikátov, z nich najznámejší je Standard 100. Ten môžu mať len výrobky, ktoré boli dôkladne otestované z hľadiska zdravia poškodzujúcich chemických látok (farbivá, formaldehyd, pesticídy, ťažké kovy atď.).

Ďalšie certifikáty OEKO-TEX:

STeP kontrola dodávateľského reťazca

ECO Passport kontrola látok z ekologického hľadiska

Made in Green kontrola bezpečnosti, zodpovednosti a ekologickosti výrobného procesu

Detox to Zero kontrola znečistenia a spracovania odpadových vôd

BLUESIGN

Rovnomenný certifikát je udeľovaný výrobcom, ktorí rešpektujú životné prostredie a dbajú na bezpečie ľudí, a to ako pracovníkov podieľajúcich sa na výrobe, tak aj spotrebiteľov.

PETA

Táto organizácia udeľuje značku Vegan výrobkom, ktoré sú vegánske.

TEXTILE EXCHANGE

Táto nezisková organizácia vydáva certifikáty Organic Content Standard (OCS). Najznámejší je OCS 100 a označuje výrobky obsahujúce minimálne 95 % certifikovaných organických materiálov, ale nijako nerieši obsah chemikálií. Global Recycle Standard (GRS) označuje recyklované výrobky.

FAIR WEAR FOUNDATION (FWF)

Táto nezisková organizácia overuje pracovné podmienky v odevnom priemysle v 11 krajinách sveta v Afrike, Ázii a Európe. Jedná sa najmä o zákaz detskej práce, férovú mzdu, zákaz diskriminácie a nútenie k práci nadčas, kvalitné a bezpečné podmienky k práci, atď. Výrobky sú potom označované logom Fair Wear.

RESPONSIBLE DOWN STANDARD (RDS)

Dobrovoľná norma, ktorá svoje certifikáty udeľuje chovateľom s najlepším prístupom k zvieratám.

CRADLE TO CRADLE (C2C)

Výrobky s týmto certifikátom sú biologicky rozložiteľné, prípadne sú vyrobené z celkom recyklovateľného materiálu. Skúma tiež spotrebu vody pri výrobe, bezpečnosť materiálov, používanie energie z obnoviteľných zdrojov a ďalšie hľadiská.

SOCIAL ACCOUNTABILITY INTERNATIONAL (SAI)

Táto spoločnosť vytvorila normu SA8000, ktorá dohliada na oblasť ľudských práv, vrátane detskej a nútenej práce. Kontroluje firmy vo viac ako 60 krajinách sveta.

ECONYL®

Výrobky s týmto označením sú vyrobené z odpadov, napríklad z plastov plávajúcich v moriach alebo určených na skládky, kde by sa ale nikdy úplne nerozložil. Namiesto toho z neho vznikají kvalitné tkaniny.

ECOVERO™

Cetifikát potvrdzuje, že sa jedná o viskózu vyrobenú z certifikovaných a trvale udržateľných zdrojov, na ktorých výrobu bolo potrebných až o polovicu menej emisií.

RESPONSIBLE WOOL STANDARD

Certifikát potvrdzuje, že producenti vlny rešpektujú pravidlá starostlivosti o ovce a správy a ochrany pôdy.

Vybrané druhy látok

Pre veľké množstvo látok sme sa zamerali na tie najdôležitejšie, z ktorých väčšinu máme tiež v ponuke.

Bavlna

Bavlnené látky patria k vôbec najpopulárnejším tkaninám. Odhaduje sa, že z bavlny vzniká až tretina svetovej textilnej produkcie. Jedná sa o čisto prírodné vlákna, ktoré získaváme zo semien bavlníka. Bavlníkov je viac druhov, ale 90 % bavlnenej priadze sa vyrobí z bavlníka chlpatého. Zozbieraná bavlna sa testuje a následne zaraďuje do akostných tried. Čím dlhšie sú jednotlivé vlákna semien, tým je bavlna kvalitnejšia.

S bavlnou súvisia niektoré termíny, ktoré je dobré si vysvetliť. Česaná bavlna – pred vlastným pradením sa vlákna bavlny „učešú“, tzn., že sa zbavia krátkych častí, ktoré by z hotovej priadze trčali, odstránia sa nečistoty a vlákna sa vyrovnajú, takže bavlna je pevnejšia a hladšia. MAKO bavlna je považovaná za vôbec najkvalitnejší druh bavlny pestovanej v Egypte. Vďaka svojim dlhým vláknam je veľmi mäkká a na dotyk príjemná. Je preto skvelým materiálom napr. na lôžkoviny. Brúsená bavlna je mäkkšia na dotyk vďaka rozstrapkaniu otvorených koncov vlákien.

Bavlnené plátno sa výborne farbí, je pomerne odolné a ľahko sa udržuje. Dobre saje pot a na dotyk je veľmi príjemné. Nesmie sa ale zabúdať na fakt, že pri prvom praní sa vždy trochu zrazí. Bavlnená látka nie je pružná. Do niektorých druhov bavlnených látok se preto pridáva elastan, aby boli pružnejšie a tvarovo stabilnejšie. V metráži sa predávajú bavlnené látky v celej rade farieb a vzorov. Z bavlny sa tkajú látky na vankúše, posteľné obliečky, prestieradlá, prehozy, obrusy, prestierania, závesy, podsedáky a mnoho ďalších textilných výrobkov. Vďaka svojmu prírodnému pôvodu a možnosti prať bavlnené látky aj na vysokej teplote, patria bavlnené tkaniny k obľúbeným materiálom pre alergikov a atopikov.

Bavlnený satén je vysoko kvalitná lesklá tkanina, ktorá je veľmi príjemná a má dlhú životnosť. Vyrábajú sa z nej veľmi kvalitné posteľné obliečky, ale tiež prestieradlá.

Okrem čisto bavlnených tkanín sa vyrábajú druhy látok, kombinujúcich bavlnu so syntetickými vláknami, najčastejšie s polyesterom. Bavlnené látky s polyesterom sú veľmi obľúbeným materiálom pre bytový textil, napríklad vankúšiky, obrusy, prestierania, závesy a pod. Potlač je obvykle jednostranná, ale môže byť aj obojstranná. A hlavne je farebne stála.

Ak bavlnu porovnáme s viskózou, kvalitou sú si veľmi podobné, ale pôvodom a vlastnosťami sa líšia. Zatiaľ čo viskóza je polosyntetická, bavlna je čisto prírodná. Bavlna je pevnejšia, odolnejšia, ľahšie znáša vysoké teploty. Nespornou výhodou viskózy je chladivý efekt, čo je skvelé najpríklad v lete.  Vysoké teploty ale znáša podstatne horšie než bavlna a vo vode sa znižuje jej pevnosť, preto sa musí prať opatrnejšie.

Vlna

Vlnené látky patria medzi najkvalitnejšie prírodné tkaniny. Vlnená priadza sa získavá spriadaním srsti zvierat, ktoré sa práve pre vlnu chovajú, či už sa jedná o ovce, kozy alebo lamy. Vlna je príjemný, ale náročný materiál. Vlnené látky sa musia prať presne podľa návodu, neznášajú vysoké teploty a potrebujú obvykle aj špeciálne pracie prostriedky.

Vlny je niekoľko druhov. Okrem klasickej ovčej vlny sa jedná o mohér, čo je vlna zo srsti angorských kôz alebo kašmír zo srsti kôz kašmírskych. Vlna merino je naopak ovčia, ale jedná sa o špeciálne šlechtené plemeno chované v Austrálii a na Novom Zélande. Vlna alpaka sa získava zo srsti juhoamerických lám.

Tkaniny z vlny sa používajú hlavne na výrobu oblečenia, najznámejšie druhy vlnených látok sú: flanel, gabardén, kašmír, krep, mohér, tartan, tvíd.

Hodváb

Prírodný hodváb je veľmi drahý, ale má svoje unikátne vlastnosti. Vlákna hodvábu sú veľmi pevné, hodvábna látka je ľahučká, splývavá, hladká a jemne lesklá. Na dotyk doslova hladí kožu a odvádza pot. Má unikátne parametre aj vo vzťahu k teplu – v lete chladí, v zime hreje. Naviac je antibakteriálna.

Moderné tkaniny hodvábnu priadzu kombinujú s elastanom, čo dáva látke viac pružnosti. Výborne sa farbí, výrobky z hodvábu majú veľa odtieňov a vzorov. Používa sa hlavne na šitie prádla a odevov, ale šijú sa z nej aj luxusné posteľné obliečky a ďalšie textilné výrobky.

Umelý (syntetický) hodváb vznikol ako lacnejšia alternatíva prírodného originálu. Býva označovaný ako silky a vlastnosťami sa prírodnému dosť približuje. Vyrába sa zo 100% polyesteru. Iný variant umelého hodvábu je vyrábaný z viskózy. Z kombinácie bavlny (70 %) a hodvábu (30 %) sa vyrába hodvábny batist.

Polyester

Celosvetovo sa zo syntetických tkanín najviac vyrábajú tie polyesterové. Základnou surovinou pre ich výrobu je ropa. Polyesterové látky sú pevné, tvarovo stabilné a zároveň jemné. Sú farebne stále, odolávajú slunečným lúčom a ľahko sa udržujú a nemačkajú sa. Majú o niečo nižšiu savosť, takže po vypraní rýchlo schnú a dobre odolávajú aj vysokým teplotám. Okrem oblečenia sa z polyesterových látok šijú napríklad závesy, záclony, obrusy a ďalší bytový textil.

Polyester je veľmi flexibilným materiálom. Vyrába sa z neho široké spektrum výrobkov – od už spomínaného bytového textilu cez oblečenie až po látky na lehátka, slnečníky a stany. Polyesterové tkaniny môžu mať aj špeciálnu povrchovú úpravu. Napríklad polyesterová látka s teflónovou úpravou je vodoodpudivá a používa sa napríklad na výrobu obrusov. Existujú aj tkaniny vodoodpudivé a nehorľavé.

Polyesterové látky môžu byť jednofarebné, potlačené vzorom z jednej strany a látky so vzorom, ktorý je priamo utkaný. Polyester ale neslúži len na tkanie. Napríklad duté polyesterové vlákna sa používajú do vankúšov namiesto peria. Takéto vankúše sa môžu prať v pračke a skvele slúžia aj alergikom.

Výroba polyesteru je energeticky náročná, takže stále častejšie sa ako textilný materiál objavuje recyklovaný polyester, ktorý sa vyrába napríklad z PET fliaš. Látky z recyklovaného polyesteru majú takmer totožné vlastnosti ako polyester originálny.

Viskóza

Viskóza sa vyrába z celulózy, najčastejšie z dreva. Patrí medzi polosyntetické látky. Niekedy býva označovaná ako umelý hodváb. Od toho prírodného sa líši najmä cenou, vlastnosti sú podobné. Patrí medzi populárne materiály, hlavne počas leta, pretože je chladivá. Rozhodne ale nesmiete výrobky z viskózy prať na vyššej teplote, sušiť v sušičke alebo žehliť. Niekedy sa kombinuje tiež s ľanovými vláknami. Z viskózy sa vyrába ako oblečenie, tak bytový textil.